Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM

The Growroom

The Growroom – 1 wielka kula z jedzeniem

The Growroom

The Growroom, to taka łatwa w budowie konstrucja IKEA, która mogłaby lokalnie dostarczyć żywność dla wielu ludzi. Projekt jest na tyle estetyczny i prosty, że doskonale wpisze się w każdą architekturę miejską i co ważne, plany dostępne są do pobrania bezpłatnie.

The Growroom to miejska konstrukcja zaprojektowana przez architektów Sine Lindholm i Mads-Ulrik Husumto w SPACE10 – laboratorium pomysłów IKEA, które opracowywuje innowacyjne i przełomowe rozwiązania na przyszłość. Projektanci mają nadzieję, że Grow Room zachęci ludzi do uprawiania własnej żywności w zrównoważony, naturalny sposób.
To tak, jak przeniesienie produkcji żywności z farmy do miasta, przy zajęciu tylko niewielkiej przestrzeni pod uprawę. Wszystko, czego potrzeba do stworzenia Grow Room, to sklejka, śruby, młotek i odwiedzenie lokalnej firmy CNC.

Tyle jeżeli chodzi o marketing ;). Podobno postawieniem tych kulistych ogrodów zainteresowane jest klilka dużych miast. Na takim poziomie może się to świetnie sprawdzić, jednak dla użytkowników indywidualnych ciężko mi to sobie wyobrazić. Nie jest to tanie rozwiązanie. Na dzień dzisiejszy (16.04.2021 r.) arkusz sklejki 15 mm (1525×3050) wilgociodporna 3/3 brzoza – 342,38 zł a sklejki 4 mm (1250×2500) wilgocioodporna 2/3 Brzoza 83,43 zł. Po podliczeniu kodztów samej sklejki wychodzi 4 784,66 zł za sam materiał bez wycinania CNC. Obojętnie jaka by ta sklejka nie była, to po pewnym czasie trzeba bedzie ją wymienić, bo pogoda zrobi swoje. Jest to więc rzeczywiście projekt, którym mogą zainteresować się samorządy lub np. wspólnoty mieszkaniowe, mające ekstra środki do wydania. Wiadomo że zarówno materiał jak i wykonanie przy ilościach hurtowych będą dużo tańsze, dlatego jestem sobie w stanie wyobrazić takie kontrukcje w podwórkach familoków i kamienic generalnie w miejscach gdzie mieszka ograniczona liczba ludzi potrafiących się dogadać co do użytkowania i uprawiania takich miejsc.

The Growroom

Żywność uprawiana lokalnie stanowi poważną alternatywę dla globalnego modelu żywności. Zmniejsza liczbę kilometrów, które musi przebyć pożywienie, zmniejsza presję na środowisko i uczy dzieci, skąd właściwie pochodzi żywność. Spożycie takiego jedzenia wytworzonego samodzielnie jest również fascynującym przeżyciem.

Drukarki 3d, maszyny CNC czy też wycinarki laserowe, dostępne sa obecnie praktycznie wszędzie. Oznacza to, że większość ludzi (w teorii) mogłaby samodzielnie wyprodukować prawie wszystko. Wygląda na to, że trend ten będzie się jeszcze bardziej rozwijał a produkcja „na żądanie”, dostosowana do potrzeb może stać się normą przyszłości.

The Growroom

Wykorzystując ten wyłaniający się potencjał, SPACE10 udostępniło pliki cięcia dla The Growroom. Wszystko, czego potrzebujesz, aby go zbudować, to dwa gumowe młotki, 16 arkuszy sklejki i wizyta w lokalnym zakładzie produkcyjnym wyposażonym w frezarkę CNC. Projekt koncentruje się na tym, aby montaż był łatwy i intuicyjny w obsłudze dla każdego, a Growroom jest produkowany tylko z jednego materiału, dzięki czemu jest dostępny i przystępny cenowo dla większości społeczności.

Materiały

 • 13 arkuszy sklejki: 2440 mm x 1220 mm x 18 mm
 • 4 arkusze sklejki: 2440 mm x 1220 mm x 4 mm
 • 500 wkrętów z łbem stożkowym płaskim ze stali nierdzewnej: 3,5 mm x 30 mm

Maszyny

 • Frezarka CNC
  Wytnij kształty frezem o średnicy 8 mm. Alternatywnie Growroom można wyciąć na wycinarce laserowej, którą można znaleźć w przestrzeni fabularnej lub twórczej: większość z nich ma frezarkę CNC, jest ogólnodostępna i istnieje w większości dużych miast. Piła stołowa
 • Piła stołowa

Narzędzia

 • Wkrętarka
 • Odpowiedni bit do śrub
 • wiertło o średnicy 2 mm
 • 2 młotki

Growroom składa się wyłącznie ze sklejki a wszystkie zaczepy łączy się za pomocą młotka.
Na krawędzi każdego poziomu cienka sklejka mocowana jest za pomocą wkrętów.

Jak to wszystko zmontować? Instrukcję w stylu IKEA znajdziesz na stonie projektu.

W podzięce możesz dać znać na Instagramie: @space10_journal #SPACE10Growroom, jeśli budujesz własny Growroom, lub wyślij do nich e-mail na adres discover@space10.comdiscover@space10.com.

Growroom posiada międzynarodową licencję Creative Commons Attribution 4.0, co oznacza, że projekt można udostępniać, kopiować i tworzyć na jego podstawie, bez pytania o pozwolenie a firma nie bierze odpowiedzialności za Twoje bezpieczeństwo. Jedynym warunkiem jest oznaczenie oryginalnych twórców, czyli SPACE10 oraz architektów Mads-Ulrik Husum i Sine Lindholm oraz podesłanie ewentualnych wprowadzonych zmian.

Wszystkie fotografie pochodzą od Space10 / All Photos by Space10