Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM

Skrzynia na Arkę Przymierza – Ark of the Covenant Crate

Powolutku organizuję swój warsztat oraz narzędzia a w między czasie usiłuję czasami coś stworzyć. Od dawna zabierałem się za zrobienie skrzyni na piach. Mam dosyć stromy podjazd i gdy tylko jest trochę śniegu lub gołoledź, to bez podsypania piaskiem nie ma wyjazdu. Rozpocząłem więc nowy projekt, o którym dawno temu myślałem ale nigdy nie znalazłem czasu na realizację. Teraz jest trochę luzu a do tego z odpadów laminatu zrobiłem stolik do ukośnicy, która to w tym projekcie będzie podstawowym narzędziem.

Jako stary fan Indiany Jonesa, wymyśliłem sobie, że skrzynia będzie wyglądać tak jak skrzynia transportowa na Arkę Przymierza z „Poszukiwaczy zaginionej Arki”. Nie było łatwo znaleźć jakichś sensownych danych na temat tego rekwizytu. Na początku były screeny z filmu.

Później wyszperałem gdzieś, że oryginalny front miał 1360 mm x 930 mm. Dla moich potrzeb byłoby to trochę za duże więc pomniejszyłem całość o jakieś 25%.

I tak najpierw powstał bok.

desqa-indy-bok

Wewnętrzne poszycie to deski boazeryjne z LM a wzmocnienia zewnętrzne pochodzą z rozebranych palet. Kolejny element to front.

desqa-indy-front

Właściwie front i plecy są takie same. Boki w oryginale się różnią, ponieważ jest to skrzynia z wsuwanym wiekiem. Ja moją muszę mieć otwieraną więc boki też będą takie same a wieko trochę musi być przerobione.

desqa-indy-boki

I jeszcze jedna rzecz. W latach 30 dwudziestego wieku chyba nie używano wkrętów więc postanowiłem, że wszystko zbiję gwoździami.

razem

Jako, że to kopia rekwizytu, to nie mogło zabraknąć emblematu „Eigentum der deutschen Wehrmacht”. Wykonałem go rysując grafikę w Illustratorze i przenosząc na skrzynię namoczone w acetonie kartki.

desqa-indy-znakowanie

Żeby nie kusić losu ani jakichś nawiedzonych ludzi, którzy nie kojarzą co to jest za rekwizyt wymyśliłem, że będzie odwzorowywał scenę gdy symbol swastyki z orzełkiem się wypalił, na transportującym skrzynię statku.

desqa-indy-spalona

Wieko z wyglądu jest podobne do oryginału ale z tyłu posiada 3 zawiasy a z przodu delikatny występ (uchwyt).

Mimo tego, że zabrakło mi okuć na drągi oraz lin konopnych do przenoszenia tej skrzyni, po pomalowaniu bezbarwnym lakierem wyniosłem ją na zewnątrz. Niestety zajmowała mi prawie cały stół montażowy

desqa-indy-nazewnatrz

Model można pobrać tutaj: Skrzynia Indy

lub na 3D Warehouse.