Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM

lampy ogrodowe

Lampy ogrodowe – oświetlenie ze starych desek tarasowych

Jak zrobić oświetlenie podjazdu – lampy ogrodowe ze starej piaskownicy?

Prosty pomysł na lampy ogrodowe ze starych desek.

Od dawna miałem w planie zrobienie lampy na podjazd. Zdecydowałem, że w zupełności wystarczą dwie i w końcu je skonstruowałem. Od jakiegoś czasu już funkcjonują ale dopiero teraz udało się je uwiecznić na zdjęciach.

Gdy mój dzieciak przestał się bawić w piaskownicy, postanowiłem ją rozebrać a odzyskane deski zużyć na coś sensownego. Drewno było w całkiem dobrym stanie, ponieważ do budowy piaskownicy użyłem impregnowanych ciśnieniowo desek tarasowych.

Konstrukcja lampy jest bardzo prosta i każdy może ją łatwo dostosować do posiadanych materiałów. Jedyną komplikacją było zamontowanie czujnika ruchu i zmierzchu, tak by oświetlenie włączało się tylko po zmroku gdy ktoś wchodzi na posesję lub gdy wjeżdża samochód.

lampy na podjazd - konstrukcja

Z części elektrycznych użyłem oprawy do żarówki w postaci zwykłej plafoniery oraz typowego czujnika zmierzchowego. Oprócz tego skrzynka instalacyjna schowana w kolumnie lampy i oczywiście przewody. Wszystko można nabyć w hurtowni elektrycznej lub w wielu popularnych sklepach budowlanych:

Podstawa lampy to zabetonowana kotwa-wspornik do słupków ogrodowych. W ten sposób drewno nawet w największej ulewie nie stoi w wodzie

lampy na podjazd - podstawa

Jak to wszystko mniej więcej wygląda, możesz sprawdzić po otwarciu tego pliku w Sketchupie lub na stronie 3d Warehouse.

Uwagi:

  • Gdybym robił je jeszcze raz, to użyłbym innego czujnika. Ten, który jest najbliżej bramy „wyłapuje” również przejeżdżające ulicą samochody a przekręcić można go tylko w jednej osi.