Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM

open bike

Jak zrobić rower z drewna

Jak zrobić rower z drewna? W dzisiejszych czasach, bardzo prosto. Pracownia architektoniczna Arquimaña uruchomiła swego czasu projekt Openbike, gdzie powstał rower open source. Teraz każdy może sobie taki wehikuł zbudować a potrzebne elementy wykonać samemu lub podzlecić komuś, kto ma odpowiedni park maszynowy.

open bike

Twórcy tego roweru mają nadzieję zaoferować ludziom niezbędne metody samodzielnej produkcji nie zanieczyszczającego środowiska środka transportu miejskiego – roweru. Projekt nie dotyczy jednak samego roweru, ale raczej idei wskazującej ludziom, że powinni pomyśleć o tym, jak mogą przyczynić się do lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości.

open bike

Studio Arquimaña chciałoby zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w miastach i właśnie dlatego stworzyło Openbike, by zainteresować ideą przemieszczania się w mieście, na rowerze, jak najwięcej ludzi. Oryginalność konstrukcji na pewno zwróci uwagę każdego przechodnia i być może pomoże zmienić nastawienie do poruszania się na co dzień, na korzyść rowerów.

open bike

Na dzień dzisiejszy istnieją już 4 wersje tego roweru. Każda kolejna bazuje na doświadczeniach innych twórców oraz użytkowników tych rowerów. Wszystkie z nich są udostępnione do pobrania więc nie ma problemu gdy ktoś chce mieć inny design lub sam pobawić się w konstruktora.

open bike

Aby wykonać rower z drewna, a własciwie ze sklejki, musisz pobrać rysunki z ich strony internetowej. Kolejny krok to przekazanie plików lokalnego warsztatu produkcyjnego, gdzie maszyna CNC wytnie korpus roweru ze sklejki.

Część elementów takich jak siodełko, przednia piasta oraz uchwyty można wydrukować na drukarce 3d lub użyć części z odzysku po starych rowerach.

open bike

Pliki produkcyjne Openbike są objęte licencją Creative Commons 4.0, co oznacza, że projekty mogą być ulepszane, modyfikowane, produkowane i ponownie udostępniane przez chętnych na całym świecie. Dzięki takiemu podejściu każdy rower jest spersonalizowany i wyjątkowy.

open bike
open bike
open bike
open bike

Czy rower ze sklejki będzie alternatywą dla tradycynych rowerów? Według mnie nie. Nie jest wcale taki ekologiczny jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Produkcja sklejki nie ma nic wspólnego z ekologią. Wytrzymałość materiału w porównaniu z aluminium lub stalą jest dosyć słaba, co oczywiście skraca żywotność konstrukcji. Nie wierzę również w to, że skłoni on ludzi na przesiadkę na jednoślady. Dla mnie ważniejszy jest sam pomysł dzielenia się ideą wśród pasjonatów chętnych rozwijać tego typu projekty.