Lampy ogrodowe – oświetlenie ze starych desek tarasowych

Lampy ogrodowe – oświetlenie ze starych desek tarasowych

Jak zrobić oświetlenie podjazdu – lampy ogrodowe ze starej piaskownicy?

Prosty pomysł na lampy ogrodowe ze starych desek.

Od dawna miałem w planie zrobienie lampy na podjazd. Zdecydowałem, że w zupełności wystarczą dwie i w końcu je skonstruowałem. Od jakiegoś czasu już funkcjonują ale dopiero teraz udało się je uwiecznić na zdjęciach.

Gdy mój dzieciak przestał się bawić w piaskownicy, postanowiłem ją rozebrać a odzyskane deski zużyć na coś sensownego. Drewno było w całkiem dobrym stanie, ponieważ do budowy piaskownicy użyłem impregnowanych ciśnieniowo desek tarasowych.

Konstrukcja lampy jest bardzo prosta i każdy może ją łatwo dostosować do posiadanych materiałów. Jedyną komplikacją było zamontowanie czujnika ruchu i zmierzchu, tak by oświetlenie włączało się tylko po zmroku gdy ktoś wchodzi na posesję lub gdy wjeżdża samochód.

lampy na podjazd - konstrukcja

Z części elektrycznych użyłem oprawy do żarówki w postaci zwykłej plafoniery oraz typowego czujnika zmierzchowego. Oprócz tego skrzynka instalacyjna schowana w kolumnie lampy i oczywiście przewody. Wszystko można nabyć w hurtowni elektrycznej lub w wielu popularnych sklepach budowlanych:

Podstawa lampy to zabetonowana kotwa-wspornik do słupków ogrodowych. W ten sposób drewno nawet w największej ulewie nie stoi w wodzie

lampy na podjazd - podstawa

Jak to wszystko mniej więcej wygląda, możesz sprawdzić po otwarciu tego pliku w Sketchupie lub na stronie 3d Warehouse.

Uwagi:

  • Gdybym robił je jeszcze raz, to użyłbym innego czujnika. Ten, który jest najbliżej bramy „wyłapuje” również przejeżdżające ulicą samochody a przekręcić można go tylko w jednej osi.

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Moim zdaniem świetny pomysł na umieszczenie lampy. Efekt? Oszałamiający!

    1. Dzięki. Cieszę się, że się podoba!

  2. ciekawy pomysł, ale czy światło nie jest za słabe? czy oświetla cały podjazd? szukam alternatywnego rozwiązania dla montowania lampy na ścianie garażu

    1. Wybacz, że dopiero teraz ale coś mi strona źle działała :(.
      Chciałem żeby lampy miały słabe światło. U mnie łazi dużo zwierząt i przy automatycznym czujniku ruchu jest to po prostu oszczędność. Oprócz tego czujniki działają tak, że każda z lamp włącza się osobno. Jeżeli masz możliwość montażu na ścianie to będzie ci łatwiej. Ja robiłem instalację przed położeniem bruku. Jest to dodatkowy koszt ;).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Menu